Gdańska Klinika Flebologii
poniedziałek, środa, czwartek
godzina 16:00 - 20:00
58 350-18-86
info@gdanskaflebologia.com
80-422 Gdańsk
ul. Lelewela 6C/1

tel. 58 350-18-86

SKLEROTERAPIA

Skleroterapia jest podstawową minimalnie inwazyjną metodą stosowaną w leczeniu małych poszerzeń żylnych (teleangiektazji) i średniej wielkości żylaków. Polega na nakłuwaniu naczyń żylnych i wstrzykiwaniu środka obliterującego - w formie płynnej lub spienionej. Po pewnym czasie (najczęściej kilku tygodni od zabiegu) następuje zwłóknienie i zanik światła leczonej żyły.

Skleroterapię można stosować do leczenia naczyń żylnych różnej średnicy, jednak najlepsze wyniki przynosi gdy stosowana jest do leczenia pajączków, żył siatkowatych, niewielkich żylaków.

Ważne informacje

 • do kwalifikacji do zabiegu konieczne jest wykonanie badania USG-doppler żył, które można wykonać na miejscu, w Klinice.
 • leczenie rozległych zmian, objemujących całą nogę wymaga kilku sesji skleroterapii (2-6), wykonywanych w odstępach 2-4 tygodniowych. Harmonogram leczenia będzie ustalony na pierwszej wizycie konsultacyjnej.
 • bolesność zabiegu jest bardzo mała, pacjent odczuwa jedynie nakłucie niewielką igłą, a wstrzyknięciu sklerozantu może towarzyszyć krótkotrwałe uczucie szczypania.
 • aby nie doszło do zakrzepicy żylnej konieczne jest spacerowanie przez około 30 minut po zabiegu.
 • po zabiegu konieczne jest noszenie podkolanówki lub pończochy uciskowej, zgodnie z zaleceniami lekarza. Nie zastosowanie się do zaleceń może pogorszyć wynik leczenia, a czasami doprowadzić do rozwinięcia powikłań.
 • należy mieć świadomość faktu, iż po okresie 2-3 lat od skleroterapii może dochodzić do nawrotu zmian żylnych, co może powodować konieczność wykonania ponownego zabiegu skleroterapii. 

Skleroterapia może być metodą wystarczającą do zaopatrzenia wielu chorób układu żylnego, jednak niejednokrotnie aby uzyskać trwały efekt leczenia konieczne jest zastosowanie innych metod, bardziej skutecznych w leczeniu niewydolności żył o dużej średnicy. Taką metodą może być laserowe zamykanie żylaków, zabieg radioablacji, lub klejenie żył (VenaBlock, Venaseal).

Opis zabiegu skleroterapii

Zabieg wykonywany jest w gabinecie zabiegowym przez lekarza i trwa na ogół 15-30 minut. Wykonuje się go w pozycji leżącej. Stosuje się różne stężenia leku zależnie od wielkości naczynia i oczekiwanego rezultatu. Obszar wykonywania zabiegu obejmuje zwykle jedna kończynę, zależnie od rozległości zmian - udo lub podudzie.

Zabieg przeprowadzany jest poprzez wprowadzenie strzykawkami z cienkimi igłami do rozszerzonych naczyń preparatu, który „skleja” żyły, co powoduje ich całkowite zniknięcie, zostawiając po sobie czystą skórę bez nacięć i blizn. 

Zabieg skleroterapii pozwala na zamknięcie większości pajączków, żył siatkowatych i niewielkich żylaków, przy zachowaniu odpowiedniej techniki wykonania zabiegu. Stanowi to istotną alternatywę dla leczenia operacyjnego obarczonego większym ryzykiem powikłań i koniecznością pobytu w szpitalu. 

Skleroterapia jest szczególnie przydatna do usuwania żylaków pozostałych po zabiegach operacyjnych jak i do leczenia żylaków nawrotowych. U osób z owrzodzeniami żylnymi podudzi bez zamknięcia patologicznych, niewydolnych żył powierzchownych nie ma często możliwości wyleczenia owrzodzenia - przydatna może być w tej sytuacji skleroterapia. 

Małe niewinne pajączki to również objaw tak zwanej przewlekłej niewydolności żylnej. Ich systematyczne zamykanie przez skleroterapię oddala powstanie ostatniego stadium choroby żylnej – powstanie owrzodzenia.     

Skleroterapia spienionym środkiem pozwala na zamykanie nawet dość znacznych żył na kończynach dolnych, choć u wielu pacjentów z dużymi żylakami korzystniejszą metodą leczenia będzie estetyczna miniflebektomia.

Skleroterapia żylaków

Czy zabieg skleroterapii jest bolesny?

Nakłucia wykonywane bardzo cienką igłą są zwykle bardzo dobrze tolerowane a pacjent nie odczuwa bólu. Zabieg nie wymaga specjalnego znieczulenia. W rzadkich przypadkach pacjentki odczuwają pieczenie, które jest wynikiem wydostawania się leku mającego właściwości drażniące poza światło naczynia. O zmianie odczuwania należy niezwłocznie informować lekarza w czasie zabiegu.

Kiedy powstaje i jak długo utrzymuje się efekt?

Podanie preparatu nie oznacza od razu zniknięcia naczynia. Proces zamykania trwa około 3-4 tygodni, następnie ma miejsce wchłanianie naczynia co zależnie od średnicy może potrwać kilka tygodni do kilku miesięcy. W miejscach naczyń mogą być widoczne zasinienia, które następnie przyjmują kolor zielonkawo-sinawy. Czasami wyczuwalny jest powrózek, który może być twardy i bolesny w dotyku. Wchłania się od 1 do 6 miesięcy. Bolesność większych naczyń może utrzymywać się do 2 tygodni. Niewielki obrzęk kostki czy stopy jest normalny w czasie noszenia opatrunku uciskowego, mija po jego zdjęciu. Niewielka bolesność także jest zjawiskiem przejściowym.

Schemat terapii

Zabiegi w tej samej okolicy wykonujemy ponownie po minimum 2 tygodniach, na drugiej kończynie możliwe jest wykonanie zabiegu nawet następnego dnia. Liczba zabiegów jest bardzo indywidualna, zwykle obejmuje 3-5 sesji. Uzyskane wyłączenia naczyń są zwykle trwałe. Kobiety dbające o estetyczny wygląd nóg poddają się takim zabiegom co kilka lat (w miarę rozwoju przewlekłej niewydolności żylnej), nie dopuszczając do tworzenia się dużych obszarów brzydko wyglądających poszerzeń żylnych. Następujące w kolejnych latach dostrzyknięcia są krótkie i zdecydowanie mniej kłopotliwe. Raz zamknięte żylaki na ogół nie otwierają się ponownie, jednak sklerotyzacja nie wpływa na indywidualną podatność na tworzenie się kolejnych zmian żylnych.

Wskazania do zabiegu skleroterapii

 • teleangiektazje, wenulektazje i poszerzone żyły siatkowate
 • żylaki kończyn dolnych
 • owrzodzenie żylne podudzi
 • żylaki nawrotowe po wcześniejszym leczeniu operacyjnym
 • Zalecenia po zabiegu skleroterapii

  Bezpośrednio po zabiegu zaleca się spacerowanie przez okres około 30 minut. Jest to bardzo ważne jako element profilaktyki zakrzepicy żylnej. Nie wskazane jest wsiadanie do samochodu i dłuższa podróż od razu po zabiegu.

  Bardzo ważne jest stosowanie pończoch do kompresjoterapii, na początku przez 48-72 godziny na stałe, następnie w ciągu dnia (od rana do wieczora), przez okres zalecony przez lekarza. Możliwe jest wykonanie zabiegu bez założenia rajstopy, czy opatrunku uciskowego, co ma miejsce zwłaszcza w okresie letnim. Kompresjoterapia (terapia uciskiem) zwiększa znacznie skuteczność zabiegu, pozwala na lepsze zamknięcie światła naczynia.

  Konieczne jest  przyjście na zabieg z własnymi pończochami. Korzystne jest stosowanie wyrobów dobrej jakości np. firmy Juzo, Sigvaris lub Medi. Wyższa cena rekompensowana jest dłuższym czasem używania wyrobu. Pończochy o pierwszym stopniu ucisku mają znaczenie tylko profilaktyczne. W leczeniu stosujemy wyroby głównie o 2 stopniu ucisku.

  Rzadko spotykane powikłania po skleroterapii

  • zaczerwienienia i siniaki
  • przemijający obrzęk
  Bardzo rzadkie powikłania skleroterapii:
  • reakcje alergiczne na podany środek
  • przebarwienia
  • zapalenie zakrzepowe żył

  Rejestracja internetowa jest czynna 7 dni w tygodniu, przez 24 godziny na dobę