Gdańska Klinika Flebologii
poniedziałek, środa, czwartek
godzina 16:00 - 20:00
58 350-18-86
info@gdanskaflebologia.com
80-422 Gdańsk
ul. Lelewela 6C/1

tel. 58 350-18-86

zabiegi małoinwazyjne

ZABIEG RADIOABLACJI ŻYŁ

Radioablacja to małoinwazyjna metoda leczenia niewydolnych żył pniowych, które są przyczyną żylaków. Najbardziej uznane towarzystwa naukowe takie jak Europejskie Towarzystwo Chirurgii Naczyniowej, Europejskie i Amerykańskie Forum Żylne zajecają radioablację jako "złoty standard" w leczeniu niewydolności żylnej. 

Zalety metody 

  • zabieg wykonujemy w znieczuleniu miejscowym.
  • konieczne jest jedynie nakłucie żyły przez które wprowadzany jest cewnik, na skórze pozostaje minimalna blizna.
  • można leczyć dwie nogi w trakcie jednego zabiegu.
  • zabieg trwa krótko - około 30-60 minut.
  • efektem zabiegu jest likwidacja refluksu żylny, który leży u podłoża choroby żylnej / żylaków. Ustępują obrzęki i uczucie "ciężkości nóg".
  • pacjent po zabiegu bardzo szybko powraca do normalnej aktywności (1-2 dni).

Kiedy powstaje i jak długo utrzymuje się efekt?

mechanizm w jakim następuje efekt zabiegu

Efekt zamknięcia niewydolnej żyły odczuwalny jest momentalnie, pacjent odczuje zmniejszenie uczucia "ciężkości nogi", znacznemu zmniejszeniu lub wręcz zanikowi ulegnie też obrzęk. Jednak sam proces włóknienia żyły (bliznowacenia, a następnie wchłaniania naczynia) trwa kilka miesięcy. W efekcie żyła zanika całkowicie i nie powoduje już zagrożenia zarówno żylakami jak i groźniejszymi powikłaniami takimi jak zakrzepica żył powierzchownych lub rzadziej głębokich. 

U niektórych pacjentów po zabiegu może być wyczuwalny pod skórą twardy powrózek, który wchłania się w czasie do 6 miesięcy. Niewielka bolesność także jest zjawiskiem przejściowym. Efekt zabiegu jest trwały, badania kliniczne wykazały, iż w obserwacji pięcioletniej u 97 % pacjentów żyły  poddane zabiegowi radioablacji były trwale zamknięte.  

Należy pamiętać, że celem zabiegu radioablacji niewydolnej żyły jest likwidacja niewydolności żyły odpiszczelowej lub odstrzałkowej, która jest przyczyną żylaków. Jednak samo zamknięcie niewydolnej żyły odpiszczelowej lub odstrzałkowej nie zlikwiduje żylaków. Ponieważ jednak nastąpi eliminacja refluksu (czyli wstecznego wypełniania się krwią żył i żylaków) który jest  jest odpowiedzialny za ich rozwój, wyleczona będzie przyczyna żylaków i dolegliwości żylnych. Jednak żylaki z osłabionymi ścianami żylnymi pozostaną widoczne.

dodatkowe etapy zabiegu

Dlatego też, w celu usunięcia widocznych przez skórę, dużych żylaków, wykonywana jest jednocześnie miniflebektomia, czyli kosmetyczne wycięcie widocznych, dużych żylaków. Zabieg ten jest wykonywany jednoczasowo, jako uzupełnienie zabiegu radioablacji, w trakcie jednej procedury.

Mniejsze poszerzenia żylne (żyły siatkowate, teleangiektazje) są zamykane przy pomocy skleroterapii na wizycie kontrolnej, po około tygodniu od zabiegu radioablacji.

W efekcie nastąpi likwidacja żylaków i mniejszych poszerzeń żylnych zwanych teleangiektazjami i żyłami siatkowatymi, ale rownież nastąpi normalizacja przepływu krwi żylnej, likwidacja refluksu, co pacjent odczuje jako zmniejszenie opuchlizny, obrzęku, ustąpienie uczucia rozpierania i "ciężkości" nogi.

Zacewnikowana żyła odpiszczelowa
Ablacja cewnikiem RF
Zamknięta żyła odpiszczelowa

Schemat zabiegu

  1. Chory jest badany, wykonany jest USG-doppler, na skórze zaznaczamy mazakiem miejsca dostępu do układu żylnego
  2. Pacjent kładzie się na stole zabiegowym,  odkażamy skóry i jałowo przygotujemy polę zabiegowe
  3. Pod kontrolą USG-doppler nakłuwamy żyłę która ma być poddana zabiegowi radioablacji
  4. Do żyły wprowadzany jest cewnik do radioablacji (pod stałą kontrolą USG-doppler). Cewnik umiejscawiamy precyzyjnie w pewnej odległości od połączenia żyły z układem żył głębokich
  5. Wykonujemy znieczulenie tumescencyjne przestrzeni w której zlokalizowana jest leczona żyła 
  6. Następnie, pod stałą kontrolą USG sekwencyjnie zamkamy żyłę przez aplikację energii cieplnej przez cewnik do ściany żyły. Jednocześnie stale monitorujemy efekt zamknięcia żyły
  7. Ponownie kontrolujemy efekt zamknięcia całego leczonego odcinka żyły przy pomocy USG-doppler
  8. Cewnik do radioablacji jest usuwany z naczynia, nakłucie jest zamykane 
  9. W zależności od stopnia zaawansowania choroby żylnej - większe żylaki są usuwane przy pomocy estetycznej miniflebekotmii
  10. Miejsca dostępu i nakucia skóry wykonywane przy ewentualnej miniflebektomii zamykamy szwami lub tzw. steri-stripami oraz odkażamy skórę i zakładamy opatrunki
  11. Na leczoną nogę zakładamy pończochę uciskową, którą należy stosować przez tydzień po zabiegu (w ciągu dnia).

Pamiętaj że dla sprawnego przeprowadzenia zabiegu jaki dla bezproblemowego i szybkiego powrotu do pełnej sprawności konieczne jest odpowiednie przygotowanie do zabiegu, zgodne z naszym protokołem.

Wskazania do zabiegu RADIOABLACJI
  • Objawowa niewydolność żyły odpiszczelowej 
  • Objawowa niewydolność żyły odstrzałkowej
Przeciwskazania do zabiegu RADIOABLACJI
  • Róża, zapalenie tkanki podskórnej
  • Ciąża
  • Ostra zakrzepica żylna
  • Poważne choroby przewlekłe (indywidualnie)
  • Pacjent unieruchomiony, niezdolny do samodzielnego poruszania się
  • Ostra infekcja
  • Zaawansowana miażdżyca tętnic kończyn dolnych

Zalecenia pozabiegowe

Bezpośrednio po zabiegu zakładana jest pończocha kompresyjna o drugiej klasie ucisku. Stosowanie pończochy jest bardzo ważne jako element profilaktyki zakrzepicy żylnej. Zaleca się noszenie wspomnianych pończoch w ciągu dnia (od rana do wieczora), przez okres tygodnia.

Konieczne jest przyjście na zabieg z własnymi pończochami. Korzystne jest stosowanie wyrobów dobrej jakości np. firmy Juzo, Sigvaris lub Medi. Wyższa cena rekompensowana jest dłuższym czasem używania wyrobu. W leczeniu stosujemy wyroby o drugim stopniu ucisku.

Dodatkowo konieczne jest stosowanie heparyn drobnocząsteczkowych przez okres jednego tygodnia, jako element profilaktyki przeciwzakrzepowej.

Powikłania PO ZABIEGU RADIOABLACJI

Przy prawidłowo wykonanym zabiegu powikłania są rzadkie, ale nie można ich wykluczyć całkowicie. Najczęstsze powikłania to:

  • zaczerwienienia i siniaki
  • przemijający obrzęk

Rzadkie powikłania to:

  • zakrzepowe zapalenie żył
  • przebarwienia
  • zakażenie, opóźnione gojenie

Rejestracja internetowa jest czynna 7 dni w tygodniu, przez 24 godziny na dobę